İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasıyla Güvenlik Çok Kolay

İnternet ortamında artan siber hırsızlıkların önüne geçmek için yapmamız gereken çok basit bir işlem aslında bu özelliği kullanmak. Hali hazırda bankacılık sistemlerine erişimde kullandığımız iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini çoğumuz biliyoruz.

İki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini sizden başka kimsenin erişimi olmayan bir yapı olarak düşünebilirsiniz. Mesela ben kullandığım sosyal medya hesaplarıma erişimde iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini kullanıyorum. Eğer sürekli kullandığım mobil cihaz yada notebook üzerinden erişim yapıyorsam 1 defaya mahsus, bu cihazı güvenilir cihaz listesine ekle diyorum. Fakat dışarda bir lokasyonda örneğin arkadaşımın telefon ya da bilgisayarını kullanarak erişim sağlamak istediğimde, sistem bana hoopp dur bakalım. Bu cihaz güvenilir cihaz listesinde yok! Şimdi sana bir sms göndereceğim. Bu gerçekten sen isen gönderdiğim kodu ekrana gir ve devam et diyor :)

Bu işlemi örneklendirmem gerekirse, siber suçlarla uğraşan birisinin hesabıma erişmeye çalıştığını birde üstüne şifremide tahmin ettiğini düşünün. Tamam, herşeyi bildi ama cihazı güvenilir cihazlar listesinde yok :) ve sistemin bana göndereceği sms koduna ihtiyacı olacak. Aynı zamanda gelen sms ile birlikte hesabıma dışardan birinin erişmeye çalıştığınıda anlamış olacağım. Bu sms yöntemi dışında bu işi yapan ve hafızasında farklı şifreler barından mobil uygulamalarda var. Benim şahsi görüşüm en güvenlikli yöntemin sms ile doğrulama olduğu yönünde. Hemen hemen her gün siber suçlarla ilgili duyduğumuz haber sayısı hızla artıyorken, sizlerde vakit kaybetmeden kullandığınız platformlarda, destekliyorsa, iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini hemen aktif edin derim. Görüşmek üzere :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir